INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub (Jacko) Borodawka (Nerodowicz)  

 
 
brak danych - 1621-09-08
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borodawka Nerodowicz Jakób (Jacko) († 1621), hetman kozacki, współzawodnik Sahajdacznego. O młodości niewiele wiemy. Pierwszą wiadomość notują źródła, gdy powołany został na hetmaństwo z wiosną 1620 r. (jeszcze w styczniu hetmanem był Sahajdaczny). Musiał jednak mieć dawniejsze zasługi i udział w wojnach, zwłaszcza moskiewskich i tureckich, jeśli go obdarzono tak wysoką godnością. Może jest identyczny z pułkownikiem kozackim zwanym Jacko czy Jackij, wymienianym przez źródła moskiewskie i polskie z czasów Smuty. B-a obwołany został hetmanem przez stronnictwo radykalne wśród Kozaków, przeciwne polityce ugodowej Sahajdacznego, rozjątrzone ustępstwami poprzedniego hetmana wobec Komisji Rastawickiej (1619). Poprowadził w lipcu 1620 wyprawę na posiadłości tureckie, która stała się głównym powodem rozjątrzenia Turków i wyprawy cecorskiej. Podczas przygotowań do wojny tureckiej 1621 r. B. zawiódł zaufanie i widocznie nie dorósł do roli wodza. Nieudolność jego spowodowała znaczne straty w ludziach, brak furażu dla ludzi i koni i obawę odcięcia od armji polskiej. Toteż przyjazd Sahajdacznego, który jeździł w poselstwie do króla i wracał z obozu Chodkiewicza, spowodował rozruch wśród Kozaków, w rezultacie którego B. stracił buławę, a oddany pod sąd, został ścięty 8 IX 1621. Mówiono nawet o jego zdradzie i konszachtach z Turkami. B. stanowi typ warcholskiego watażki, reprezentanta radykalnych elementów w Kozaczyźnie, bez szerszego horyzontu i głębszej myśli politycznej.

 

Hruszewski, Ist-Ukr. Rusy VII; Tretiak, Hist. wojny chocimskiej, Kr. 1921; Suwara, Przyczyny i skutki klęski cecorskiej, Kr. 1930; Żukowicz, Sejmowaja borba, III wyp., 1906 (oraz Christ. Cztenje 1906); Barwiński B., Konaszewyczi, Zap. Tow. Szewcz. 100, s. II; Listy Żółkiewskiego s. 145–47; Łukaszewicz, Dzieje wyzn. helw. na Litwie, I 165; Tyszkowski, Kozaczyzna w wojnach mosk. Zyg. III, W. 1935 (»Przegl. Hist.-Wojsk.« 1935) 7, 28; diarjusze wyprawy chocimskiej.

Kazimierz Tyszkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.